Logistyka morska – istotniejsza, niż powszechnie nam się wydaje

Logistyka morska – istotniejsza, niż powszechnie myślisz

Logistyka morska – istotniejsza, niż powszechnie myślisz – wielu ludzi identyfikuje widoczny każdego dnia transport wyłącznie z samochodami bądź też koleją. To stereotyp, który błyskawicznie ulega zmianie. Dzisiaj pod pojęciem transportu kryje się także lotnictwo oraz logistyka morska. .
Logistyka morska - istotniejsza, niż powszechnie nam się wydaje

Logistyka morska – istotniejsza, niż powszechnie nam się wydaje

Skupmy się na przewozie drogą nadmorską, innymi słowy obfitych kontenerowcach oraz statkach rejsowych. Transport tą metodą jesteśmy w stanie podzielić na transport pasażerów oraz transport ładunków. Niewątpliwie w zależności od transportowanego surowca, różni się również sposób, środki oraz pełna procedura planowania drogi nadmorskiej.
W wypadku transportu towarów, korporacje oraz prywatni odbiorcy korzystający z przewozu drogą morską muszą pamiętać o wielu kłopotach oraz terminach. Warto zwrócić uwagę na mienie przesiedlenia, czyli towary, jakie nie podlegają pod odprawy celne. Każdy inny towar, który narusza nadmorskie granice krajów powinien zostać poddany kontroli celnej, co generuje akcesoryjne wydatki.
To naturalnie nie koniec. Odprawy celne to tylko początek. Wyobraźmy sobie, że importujemy zza oceanu auto. Dociera ono do najbliższego portu nadmorskiego, gdzie jest rozładowywane. Co potem? Jeżeli nie mieszkamy przy porcie – do akcji wkracza transport intermodalny, czyli rodzaj przewozu, który wykorzystuje kilka środków dotarcia z punktu A do punktu B. Przeważnie transport morski oraz lądowy. Wtenczas przewożone w kontenerach materiały są załadowywane na ciężarówki oraz trafiają w głąb kontynentu, do ustalonego nabywcy. W przypadku zmiany statków, kontenery odwiedzają terminale kontenerowe, inaczej budowle, w jakich produkty wyczekują na przeładunek na inny statek (nieraz zdarza się, że nim towar trafi do odbiorcy, odwiedza kilka przystani).
Skomplikowane oraz dość uciążliwe dokumentacje, konieczność logistycznego podejścia do całej morskiej ekspedycji i oczywiście walka z siłami natury, które w wypadku morza są w stanie okazać się dosyć uporczywe. To wszystko transport morski – tak wymagany dla powszedniości szablonowego Kowalskiego.