Symboliczne otwarcie nowego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy.

Symboliczne uroczystość otwarcia współczesnego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy.

Podstawową metodą przewozu towarów z Chin do krajów europejskich są potężne statki, które jednorazowo mogą zabrać na swój pokład blisko dwadzieścia tysięcy tradycyjnych kontenerów. Fracht drogą morską ma wiele zalet, jest naprawdę tani i bezpieczny, a rozwinięta infrastruktura portowa daje duże możliwości na obsługę transportowanych ładunków. Jednak jego głównym minusem będzie czas, ponieważ najczęściej na pokonanie drogi pomiędzy danymi portami jest potrzebne parę tygodni. Z takich też powodów spedytorzy szukają różnych sposobów na zwiększenie szybkości przewozu ładunków, na przykład wykorzystując do tego kolej. Jak pokazuje doświadczenie, przewóz kontenerów specjalnie przygotowanymi składami ma duże zalety, które przyczyniają się do tego, że zainteresowanie nim będzie rosło. Przede wszystkim ważny jest czas, w niejednym przypadku kontrahenci nie mogą tak długo oczekiwać na zamówione towary, więc wybierali znacznie kosztowniejsze przesyłki samolotowe. Obecnie podróż składu kolejowego z Chin do Europy trwa maksymalnie piętnaście dni, a przy tym będzie o tańsza o jedną trzecią od aeroplanu.

Pierwsze bezpośrednie połączenia z Chin do Polski powstały już w roku 2013, składy dostarczały ładunek do Łodzi, a następnie wracały bez ładunku. W czerwcu bieżącego roku nastąpił następny ważny krok jeśli chodzi o wymianę handlową między Chinami a Europą, czyli symbolicznie uruchomiony został współczesny Jedwabny Szlak. Tym symbolem był pociąg towarowy który jechał z Chengdu do Warszawy, wiozący w 22 wagonach elektronikę użytkową i samochodowe części. Symboliczne uroczystość otwarcia współczesnego Jedwabnego Szlaku pomiędzy Azją a Europą.
Pociąg zaczął podróż z miasta początkowego 8 czerwca ubiegłego roku i po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów i niecałych dwóch tygodniach podróżowania dojechał do Warszawy. Wszystko będzie wskazywać na to, że trasa ta będzie chętnie wybierana przez odbiorców, ze względu na szybkość przewozu i stosunkowo niskie koszty. Dodatkowo polskie firmy starają się bardzo, aby kontenery nie wracały puste jak dotychczas, lecz załadowane towarami spożywczymi z Polski, na przykład sokami, owocami czy też wszelakimi słodyczami. Tym sposobem ogólne koszty transportu zostaną znacznie zmniejszone, dając jeszcze lepszą konkurencyjność pociągom.